Obserwując rynek pracy wielu specjalistów jest ze sobą zgodnych twierdząc, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Firmy prześcigają się więc w oferowaniu jak najlepszych warunków zatrudnienia, przez co znacznie łatwiej jest podjąć decyzję np. o zakończeniu współpracy z aktualnym pracodawcą.

Porzucenie pracy to coraz większy problem

Pracownik ma wiele możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą. Niestety pomimo tego, że Kodeks pracy daje różne możliwości, które można dopasować w zależności od zaistniałej sytuacji, wiele osób z nich nie korzysta. Zamiast tego pracodawcy mają do czynienia z coraz popularniejszym zjawiskiem porzucenia pracy.

rozmowa
Porzucenie pracy jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem porzucenia pracy. Jest to jednak naruszenie obowiązków pracowniczych.

Wiele osób zapomina o tym, że porzucenie pracy nie jest uznawane za sposób rozwiązania umowy zawartej z pracodawcą. To ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które polega na tym, że pracownik nie usprawiedliwił swojej nieobecności w pracy. Takie działanie może mieć wiele konsekwencji dla pracownika. Przede wszystkim warto pamiętać, że w świadectwie pracy znajdzie się informacja o trybie i podstawie prawnej rozwiązania umowy. Co więcej, jeśli z jakiegoś powodu utracimy nową pracę w ciągu kolejnych 6 miesięcy, to nie będzie nam przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.

Pracownik powinien pamiętać, że porzucenie przez niego pracy jest często kłopotliwe dla pracodawcy. Znalezienie nowego pracownika, jego przeszkolenie oraz wdrożenie w zakres obowiązków zajmuje trochę czasu. Cały proces opóźnia często realizację zleceń i zobowiązań wobec kontrahentów, przez co firma może ponieść duże straty.

Porozumienie z pracodawcą i wypowiedzenie umowy

Nawet jeśli z jakiegoś powodu chcemy porzucić pracę, znacznie lepiej jest spróbować nawiązać dialog z pracodawcą i znaleźć inne, lepsze rozwiązanie. Może okazać się, że merytoryczna rozmowa przyniesie wiele korzyści obu stronom, a jeśli nie uda nam się niczego zdziałać, wciąż będziemy mieć możliwość porzucenia pracy. Jeżeli mamy wątpliwości, w jaki sposób to zrobić, warto umówić się na spotkanie z adwokatem. Podpowie nie tylko jak napisać wypowiedzenie umowy, ale także, jakie mamy możliwości prawne, by taką umowę szybko i skutecznie rozwiązać.

Skorzystanie z porady prawnej przydatne będzie także wtedy, gdy pracownik już porzucił pracę, a pracodawca domaga się z tego powodu odszkodowania. Znacznie lepiej jednak umówić się na spotkanie z adwokatem jeszcze wtedy, zanim sytuacja się skomplikuje. Można w ten sposób uniknąć bardzo wielu problemów, których późniejsze rozwiązanie może okazać się czasochłonne i kosztowne.


Szukaj adwokata

Serwis prawny Adwokat w każdym przypadku

Magazyn jest częścią kampanii zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką "Adwokat w każdym przypadku". Serwis prawny porusza istotne tematy, z którymi spotkać się może każdy z nas. Wiele sytuacji dotyczących pracy, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, odszkodowań, kredytów, spraw rodzinnych itd. jest przyczyną pojawiania się pytań i wątpliwości, z którymi warto zwrócić się do adwokata. Publikowane na naszej stronie wpisy mają charakter przede wszystkim informacyjny – głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości prawnej Polaków oraz zachęcenie do korzystania z fachowych porad jeszcze przed podjęciem czynności prawnych. Jeśli mają Państwo problem i zastanawiają się czy jest to dobry moment, by zasięgnąć porady specjalisty, zapraszamy do lektury naszych artykułów.