Otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem wobec urzędu skarbowego. Jeśli go nie dopilnujemy, to fiskus, w razie kontroli, wyciągnie wobec nas konsekwencje finansowe. Z tego powodu lepiej jest wiedzieć, w jakich przypadkach powinniśmy dopełnić formalności wobec państwa – i ewentualnie zapłacić podatek od darowizny.
Jak zgłosić darowiznę? Zawiłości prawne
Dopełnienie formalności związanych z otrzymaniem darowizny w wielu przypadkach będzie łatwe. Syn dostaje od rodziców na konto 12 tysięcy złotych, a więc kwotę wyższą niż wolna od podatku. Aby być na czysto z urzędem skarbowym, powinien dostarczyć wypełniony stosowny formularz oraz wydruk z konta bankowego poświadczający otrzymanie pieniędzy.

W pewnych sytuacjach potrzebna jest jednak wiedza z zakresu prawa. Kwota wolna od podatku różni się bowiem w zależności od tak zwanej grupy podatkowej, do jakiej należą strony. Znaczenie ma stopień pokrewieństwa między nimi (inne zasady dotyczą darowizny otrzymanej np. od ojca, a innej od np. wujka), a także czas, w jakim zostały przekazane darowizny.
Kwestie związane z darowiznami mogą budzić wątpliwości w różnych sytuacjach
Przykładowo:
- Dalszy krewny zamierza przekazać mi w prezencie samochód o trudnej do określenia wartości. Co powinniśmy zrobić, aby proces przebiegł w pełni legalnie?
- Na przestrzeni ostatnich pięciu lat otrzymałem kilka darowizn – część od rodziców, część od dalszych krewnych, a część od osób niespokrewnionych. Czy i w jaki sposób te darowizny się sumują z punktu widzenia kwoty wolnej od podatku?
- W jaki sposób zarejestrować darowiznę otrzymaną w gotówce?
- Czy fakt nie zgłoszenia darowizny może się przedawnić? Co w przypadku, gdy uświadomię sobie, że lata temu nie powiadomiłem/am urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny?
Każdą tego typu wątpliwość można rozwiać, zapoznając się ze stosownymi aktami prawnymi lub ich opracowaniami – należy jednak mieć na uwadze, że samodzielna interpretacja przepisów prawnych zawsze jest ryzykowna i bezpieczniej jest skorzystać z pomocy adwokata. Dzięki jego wsparciu szybko dojedziemy do ładu z formalnościami, nie ryzykując, że nieświadomie dopuszczamy się popełnienia przestępstwa karno-skarbowego w związku z darowizną.
